Kašírování

Kašírovaný povrch hliníkových profilů

Kašírování je technologie, kterou se nanáší horní vrstva z jiného materiálu na podkladový materiál, a to buď suchým kašírováním, kašírováním pomocí vosků a nebo kašírováním za tepla s cílem zlepšit nebo vhodně změnit základní vlastnosti nosiče. K zabezpečení dobré soudržnosti obou materiálů se pro většinu aplikací používají lepidla, kdy tloušťka této vrstvy je setina milimetru (kolem 5 g lepidla na 1 m2). Kašírováním se vrství klasické materiály (textil, papír, plast, hliník), ale i materiály syntetické.
 
(obr.)

Při kašírování za tepla se neuplatňují adheziva, ale využívá se termoplastičnosti alespoň jednoho materiálu. Povrch jednoho materiálu se nahřeje buď teplým vzduchem nebo sálavým teplem. Následuje spojení tlakem a ochlazení. Nejčastěji se používá pro kašírování PVC fólií a textilií na povrch plastových dílů, na které se po předehřevu povrchu nalisuje. Výhodou oproti suchému kašírování je vyšší rychlost a velmi dobrá pevnost při dlouhodobém používání.

(obr.)
 
Při suchém kašírování se na plastový díl na nese vrstva lepidla ve formě roztoku nebo disperze. Po vysušení se plastový díl tlakem spojuje s povrchovým materiálem, nejčastěji s textilií. Možný je i opačný postup. Jako kašírovací lepidla se používají roztoky latexu, polyuretanů, apod.
Technologie kašírování pomocí vosků se používá pro spojování dvou fólií z plastů, kdy se roztavené adhezivo nanáší ne jednu fólii a ještě před ztuhnutím je na nanesenou vrstvu přitlačována druhá fólie. Následuje chlazení a tento způsob nepotřebuje oproti předchozí technologii sušící tunel.

Vzory kašírovaných povrchů:
 
 

(obr.)

Zlatý dub

     

(obr.)

Mahagon

     

(obr.)

Ořech

     

(obr.)

Tmavý dub

     

(obr.)

Tmavý dub


 

(obr.)

Přírodní dub

     

(obr.)

Světlý dub

     

(obr.)

Mahagon

     

(obr.)

Oregon

     

(obr.)

Douglas


 

(obr.)

Indian

     

(obr.)

Palisandr

     

(obr.)

Noce Sorrento natur

     


(obr.)

Noce Sorrento balsamico(obr.)