Práškové lakování - Komaxit

Princip práškového lakování hliníkových profilů

Principem práškového lakování hliníkových profilů je nanesení prášku na povrch hliníkového profilu a následné vytvrzení v peci. Prášek obsahuje pryskyřice, pigment, případně tvrdidla, aditiva a vytváří tak suchou práškovou konzistenci.
Pro aplikaci prášku na hliníkový profil se využívá stlačeného vzduchu, který po smísení s tímto práškem vytváří "tekutou směs". Aby prášek na hliníkovém profilu ulpěl (a nespadl dříve než dojde k vytvrzení v peci), je mu v aplikačním zařízení dodána elektrostatická energie (je "nabíjen").

Elektrostatická energie využívá fyzikálního jevu a to, že se opačně nabité částice přitahují. To způsobuje přitahování práškových částic ke stříkanému hliníkovému profilu a následné jeho ulpění na povrchu hliníkového profilu.

K "nabití" prášku jsou využívány dva základní způsoby:

• Elektrostatické nabíjení, tzv. STATIKA (KORONA)
práškové částice jsou "nabity" pomocí elektrody vysokého napětí, umístěné u ústí aplikační pistole. Tento způsob nabíjení je velmi rychlí a účinný, avšak není vhodný pro dílce s hlubokými záhlubněmi.

(obr.)
 
• Elektrokinetické nabíjení, tzv. TRIBO
práškové částice jsou "nabity" třením v aplikační pistoli a hadicích, vyrobených např. z teflonu. Tento způsob nabíjení není tak efektivní jako "KORONA", ale je vhodnější pro dílce se záhlubněmi.

(obr.)
 
Výhody práškového lakování

• lakovaná vrstva je odolná vůči nárazům např. štěrku, kamení apod.
• dobrá odolnost proti poškrábání
• vynikající vnější trvanlivost
• vysoká chemická odolnost
• šetrnost vůči životnímu prostředí

Rozsah použití práškového lakování

Práškují se výrobky tzv. bílého programu (pračky, ledničky, sporáky, mikrovlnné trouby), kovový nábytek a bytové doplňky, trezory, zámky, věšáky, kryty spotřební elektroniky a výpočetní techniky, jízdní kola, sportovní nářadí a posilovací stroje, kancelářské a studijní pomůcky, magnetické tabule, drobné předměty, se kterými se běžně setkáváme (lžíce na boty, otvíráky), díly pro automobilový průmysl (brzdové destičky, disky kol, kovové části interiéru, řada komponentů na motocyklech), radiátory, hasící přístroje, dopisní schránky, osvětlovací tělesa a lampy, lahve na parfémy a některé druhy alkoholických nápojů, okrasné květináče, pouzdra na cigarety a tabák, elektrorozvodné skříně, kovové podhledy, armatury a mnoho dalších.